Oferując studia podyplomowe w obrębie kierunków związanych z zakresu pedagogiki specjalnej, spotykamy się z pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi zmian w kwalifikacjach nauczycieli jakie wprowadzono Rozporządzeniem z 14 września 2023 r. Sprowadzają się one głównie do pytania: czy po studiach podyplomowych np. z Logopedii, Neurologopedi, Oligofrenopedagogiki itp, absolwenci będą mogli być zatrudnieni  jako nauczyciele wspomagający.

Sprawdź naszą ofertę tutaj i aplikuj online już dziś!

Ponieważ pojawiło się wiele niejasności dotyczących tego kto i z jakim wykształceniem może być zatrudniony na tym stanowisku - w tym artykule wyjaśniamy tę kwestę w oparciu o obowiązujący akt prawny. 

Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela dodatkowo zatrudnionego w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego, uregulowane zostały w Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2023 r., poz. 2102) https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20230002102 Kwalifikacje te reguluje §  35. Rozporządzenia z dnia 14 września 2023 r. 


Co mówią przepisy o bazowym (podstawowym) wykształceniu nauczyciela wspomagającego?

W przytoczonym paragrafie 35 w punktach 1, 2, 3 i 5 mowa jest o konieczności ukończenia studiów jednolitych magisterskich lub pierwszego i drugiego stopnia na kierunku pedagogiki specjalnej, pedagogiki resocjalizacyjnej, logopedii, pedagogiki korekcyjnej lub wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Czyli bazowe wykształcenie jest tu ściśle związane, z ogolnie rzecz ujmujac, z pedagogika specjalną. Jednocześnie w punktach 4 i 6 prawo daje  możliwość posiadania innego wykształcenia oraz w tych przypadkach wymaga posiadania przygotowania pedagogicznego i studiów podyplomowych w zakresie pedagogiki specjalnej. 

Czy nauczyciel wspomagający może mieć inne wykształcenie bazowe niż w zakresie pedagogiki specjalnej i dodatkowe studia podyplomowe z pedagogiki specjalnej?

Odpowiedź brzmi - TAK. Ponieważ punkt 4 i 6 rozporządzenia mówi o  wykształceniu innym niż w punktach 1, 2, 3 i 5 oraz konieczności posiadania przygotowania pedagogiczne oraz ukończenia studiów podyplomowych w zakresie pedagogiki specjalnej.

Czy osoby posiadający kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela mogą być nauczycielami wspomagającymi, w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych?

Odpowiedź brzmi TAK, pod warunkiem ukończenia studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki specjalnej i posiadania przygotowania pedagogicznego. 

Podsumowując

Rozporządzenie w szczegółowym zakresie reguluje kwestie po jakich studiach osoba ma prawo do  zajmowania stanowiska nauczyciela wspomagającego:

  1. Ukończyła studia na kierunku pedagogika specjalna, pedagogika resocjalizacyjna, logopedia, pedagogika korekcyjna lub wczesne wspomaganie rozwoju dziecka Jednocześnie tam gdzie jest to konieczne posiada przygotowanie pedagogiczne.

  2. Ukończyła studia inne niż określone w punkcie 1 i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej.

  3. Ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej.


Zapraszamy do PCUD w Rzeszowie na studia podyplomowe na kierunkach z zakresu pedagogiki specjalnej. Nasze studia są realizowane zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi. Najwyższa jakość zapewniamy poprzez organizację studiów w formie hybrydowej. 

Tu więcej o korzyściach takiej hybrydowej formy studiów https://pcud.edu.pl/blog-post/hybrydowe-studia-podyplomowe-polaczenie-tradycji-i-nowoczesnosci-w-edukacji-nauczycieli


Bardzo wysoki poziom zadowolenia naszych absolwentów wynika z:

  • wieloletnich doświadczeń w organizacji studiów podyplomowych;

  • profesjonalizmu, na stałe współpracujący z nami wykładowców;

  • dobrej organizacji zajęć i łatwego kontaktu z naszymi pracownikami;

  • nowoczesnej placówki, w której odbywają się zajęcia stacjonarne z dostępnym obszernym parkingiem (Szkoła Podstawowa Nr 18 w Rzeszowie);

  • oferty ciekawych bezpłatnych konferencji organizowanych przez PCUD;  

  • szerokiej oferty kursów kwalifikacyjnych i dokształcających.


Zapisz się już dziś! Rekrutacja trwa. 

Aplikuj https://pcud.edu.pl/aplikacja 



§  35. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela dodatkowo zatrudnionego w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego w przedszkolach, szkołach i oddziałach integracyjnych lub w celu współorganizowania kształcenia uczniów odpowiednio niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie lub zagrożonych niedostosowaniem społecznym w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 127 ust. 19 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, posiada osoba, która:

1) ukończyła jednolite studia magisterskie prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia na kierunku:

a) pedagogika specjalna w dowolnym zakresie i posiada przygotowanie pedagogiczne lub

b) na którym jest realizowane wyłącznie kształcenie przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela, w zakresie pedagogiki resocjalizacyjnej, logopedii, pedagogiki korekcyjnej (terapii pedagogicznej) lub wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub

c) logopedia i posiada przygotowanie pedagogiczne lub

2) ukończyła studia pierwszego i drugiego stopnia prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia w zakresie pedagogiki resocjalizacyjnej, logopedii, pedagogiki korekcyjnej (terapii pedagogicznej) lub wczesnego wspomagania rozwoju dziecka na kierunku innym niż pedagogika specjalna i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub

3) ukończyła studia drugiego stopnia prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia na kierunku pedagogika specjalna, na podstawie § 39 ust. 2 pkt 2ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów, w dowolnym zakresie i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub

4) ukończyła studia pierwszego i drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia na kierunku lub w zakresie innym niż określone w pkt 1 i 3 i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej, lub

5) ukończyła studia prowadzone zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 3 sierpnia 2019 r. w zakresie pedagogiki specjalnej i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub

6) ukończyła studia pierwszego i drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie prowadzone zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 3 sierpnia 2019 r. w zakresie innym niż określony w pkt 5 i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej, lub

7) ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolu, danym typie szkoły lub rodzaju placówki określone w § 3 ust. 1 lub § 4 i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie pedagogiki specjalnej.