Wychowanie do życia w rodzinie
Studia podyplomowe do nauczania przedmiotów

pieczątka poświadczająca zgodność kierunku z nową ustawą
Rozpoczęcie:

październik 2020

Czas trwania:

Praktyki:

Cena:

3 500 zł

Opis kierunku

Studia podyplomowe przygotowujące do nauczania przedmiotu: Wychowanie do życia w rodzinie

Studia podyplomowe: Wychowanie do życia w rodzinieprzeznaczone są dla nauczycieli, pedagogów i absolwentów studiów humanistycznych posiadających przygotowanie pedagogiczne, którzy chcą uzyskać kwalifikacje do nauczania drugiego przedmiotu. Przygotowanie merytoryczne obejmuje treści niezbędne do realizacji efektów kształcenia zgodnych z podstawą programową kształcenia ogólnego w zakresie nauczania przedmiotu.

Odbiorcy

Studia podyplomowe dla nauczycieli pragnących podnieść kwalifikacje do nauczania przedmiotu: Wychowanie do życia w rodzinie

Adresatami studiów podyplomowych są nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy legitymujący się przygotowaniem pedagogicznym.

Cel studiów

Praktyczne studia podyplomowe przygotowujące merytorycznie i metodycznie do nauczania przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie

Studia podyplomowe kwalifikacyjne wyposażają słuchacza w wiedzę psychologiczno-pedagogiczną oraz w umiejętności metodyczne do prowadzenia przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie. W toku studiów słuchacz zyskuje umiejętności i kompetencje niezbędne do realizacji podstawy programowej.

Warunki ukończenia

• Obecność na zajęciach
  • Zaliczenie w terminie wszystkich przedmiotów objętych tokiem studiów
  • Realizacja praktyki pedagogicznej w wymiarze 150 godzin
  • Uregulowanie płatności
  • Obrona pracy dyplomowej

Program obejmuje 342 zajęć dydaktycznych realizowanych w formie wykładów i ćwiczeń oraz blok praktyk w wymiarze 60 godzin. Program zawiera poniższe treści przedmiotowe:

• Etyka życia małżeńskiego i rodzinnego
  • Psychologia małżeństwa i rodziny
  • Powiązanie nauki o rodzinie z teologią, medycyną, demografią i innymi dyscyplinami naukowymi
  • Biomedyczne aspekty rozwoju człowieka
  • Podstawy prawne współczesnej rodziny. Akty prawne
  • Poradnictwo rodzinne i młodzieżowe w Polsce
  • Polityka prorodzinna w Polsce i krajach UE
  • Wprowadzenie do seksuologii. Zasady etyczne i moralne odnoszące się do sfery płodności
  • Główne funkcje płciowości. Macierzyństwo i ojcostwo
  • Dojrzałość biologiczna, psychiczna i społeczna. Różnice w rozwoju psychoseksualnym dziewcząt i chłopców
  • Zagrożenia wynikające z chorób przenoszonych drogą płciową
  • Dydaktyka przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie
  • Technologia informacyjna na zajęciach Wychowanie do życia w rodzinie
  • BHP i ergonomia. Ratownictwo przedmedyczne
  • Wykorzystanie technik komunikacji w popularyzacji wiedzy o rodzinie
  • Praktyka nauczycielska Wychowanie do życia w rodzinie
  • Konwersatoria egzaminacyjne

Praktyki na stadiach podyplomowych Wychowanie do życia w rodzinie realizowane są w wymiarze 60 godzin - zgodnie z wymogami określonymi przez standardy kształcenia w specjalnościach nauczycielskich zgodnie z wytycznymi standardów kształcenia nauczycieli z dnia 17 stycznia 2012 r. (Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego).

Praktyki stanowią część procesu kształcenia i podlegają zaliczeniu. Ich zadaniem jest wykorzystanie wiedzy zdobytej podczas zajęć dydaktycznych w sposób praktyczny jak również umożliwienie zdobycia doświadczeń, które będą następnie pomocne w pracy zawodowej.

Niezbędna dokumentacja do odbycia praktyk, w tym program praktyk oraz wskazówki znajdują się na panelu słuchacza.

Dzięki współpracy Podkarpackiego Centrum Usług Dydaktycznych z wieloma ośrodkami, umożliwiamy słuchaczom w ramach studiów podyplomowych Wychowanie do życia w rodzinie realizację praktyk w placówkach, z którymi współpracujemy

Studia Podyplomowe realizowane przez PCUD przeznaczone są dla nauczycieli, pedagogów, psychologów posiadających przygotowanie pedagogiczne, którzy chcieliby prowadzić w szkole przedmiot: wychowanie do życia w rodzinie. Studia podyplomowe – kwalifikacyjne merytorycznie przygotowują do prowadzenia przedmiotu w placówkach oświatowych. Program zawiera efekty kształcenia niezbędne do realizacji zadań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz odrębnych rozporządzeń.

Cykl kształcenia jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. 2017/Poz.1575, z późn. zm.).

Absolwent studiów podyplomowych: Wychowanie do życia w rodzinie uzyskuje kwalifikacje z wiedzy teoretycznej i praktycznej do pracy w:

• w klasach V i VI szkół podstawowych,
  • w gimnazjach,
  • zasadniczych szkołach zawodowych,
  • liceach ogólnokształcących,
  • w klasach I‒III techników

Po ukończeniu studiów podyplomowych słuchacze uzyskują następujące dokumenty:

• Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych kwalifikacyjnych zgodne z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 września 2018 roku w sprawie dokumentów wydawanych w związku z przebiegiem lub ukończeniem studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego (Dz. U. 2018/Poz. 1791),
  • Rekomendację Podkarpackiego Centrum Usług Dydaktycznych,
  • Zaświadczenie o ukończeniu specjalistycznego szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej
  • Bon rabatowy w wysokości 5% na kolejne studia podyplomowe realizowane przez PCUD

SIEDZIBA GŁÓWNA - RZESZÓW