Higiena jamy ustnej w dobie Coronawirusa

warsztatowa
02 lut 2022
Miejsce szkolenia: Częstochowski Park Przemysłowo-Technologiczny, ul. Wały Dwernickiego 117/121, 42-202 Częstochowa Czas trwania: 4 godziny dydaktyczne, w godzinach 16:30 - 19:30
Opis szkolenia

Termin: 02.02.2022 r.

Czas trwania: 4 godziny dydaktyczne,  w godzinach  16:30 - 19:30

Koszt: 100zł

Miejsce: Częstochowski Park Przemysłowo-Technologiczny, ul. Wały Dwernickiego 117/121,

42-202 Częstochowa,

Zapisy: tel. 884 215 073; czestochowa@pcud.edu.pl

Dobry stan zdrowia jamy ustnej jest ważny dla każdego bez względu na wiek. Dbanie o zdrowe zęby  oraz dziąsła umożliwia spożywanie wielu pokarmów a także rozwój mowy. Na szkoleniu przedstawiona zostanie istota higieny jamy ustnej niemowląt, dzieci, osób dorosłych. Bardzo często na konsultacjach zjawiają się rodzice z niemowlakami, zapytani czy dbają o higienę dziąseł są zaskoczeni moim pytaniem. To samo dotyczy pacjentów leżących  zwłaszcza w dobie Coronawirusa, mających trudności z oddychaniem a także dzieci z rozszczepami, osoby po udarach, pacjentów niepełnosprawnych ruchowo. Po każdym karmieniu należy przeprowadzić pełną toaletę jamy ustnej. Zwrócę uwagę na istotę higieny jamy ustnej przy zaburzeniach połykania. Przedstawię przesiewowe testy połykania a także objawy zaburzeń połykania. Higiena jamy ustnej jest podstawą w profilaktyce np. zachłystowego zapalenia płuc zarówno u dzieci jak i u dorosłych oraz refluksu. W części praktycznej zaprezentuję techniki szczotkowania zębów, pielęgnacji dziąseł oraz jamy ustnej. Czynności te są nieodzownym etapem programu terapeutycznego. Omówię temat bardzo często pomijany zarówno przez lekarzy jak i terapeutów.

Zapewniamy:

• Materiały szkoleniowe
  • Zaświadczenie uczestnictwa w szkoleniu

Plan szkolenia

• Higiena jamy ustnej jako profilaktyka zachłystowego zapalenia płuc
  • Istota higieny jamy ustnej w zaburzeniach połykania, chorobach pediatrycznych, neurologicznych
  • Czym są zaburzenia połykania? Objawy występujące podczas jedzenia i picia
  • Przesiewowe testy
  • Higiena jamy ustnej ( niemowlaki, dzieci, dorośli)- warsztat

Uczestnicy proszeni są o zabranie ze sobą gazy, kubeczka, małej butelki z wodą, szczoteczki do zębów, pasty do zębów

• Logopedzi
  • Studenci Logopedii
  • Pielęgniarki
  • Rodzice
  • Opiekunowie medyczni

Joanna Dziopa

Neurologopeda, tyflopedagog.

Na co dzień pracuje w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej. Specjalizuje się w zakresie wczesnej interwencji logopedycznej, zaburzeń mowy u dzieci z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego, dyzartrią, niesamoistnego opóźnienia rozwoju mowy oraz niedokształcenia mowy pochodzenia korowego.