Warsztaty z Choreoterapii - terapii tańcem i ruchem
Szkolenie specjalistyczne

warsztatowa
03 gru 2022
Miejsce szkolenia: Szkoła Podstawowa nr 18, ul. Bł. Karoliny 18 Rzeszów Czas trwania: 4 godziny (9:30 - 13:30)
Warsztaty z Choreoterapii - terapii tańcem i ruchem

Choreoterapia - terapia tańcem i ruchem, to metoda leczenia i uzdrawiania tańcem oraz ruchem, redukująca nadmierny stres, służąca integracji psychosomatycznej. Jest dobrym sposobem na odreagowanie, odprężenie i dobre samopoczucie. Może stanowić ciekawą i wartościową metodę pracy z ciałem i emocjami, wspomagającą harmonijny psychofizyczny rozwój człowieka. Głównym celem choreoterapii jest wydobycie za pomocą ruchu i rytmu  tych emocji, których nie można wyrazić w sposób werbalny.

Zadania choreoterapii: otwarcie się na siebie i na innych, zwiększenie samoświadomości, łagodzenie i rozładowywanie napięć psychofizycznych, stłumionych uczuć, poprawa sprawności ruchowej, praca z emocjami, wyrażanie siebie ruchem, uspokojenie, rozluźnienie, wzrost energii życiowej, odzyskiwanie równowagi emocjonalnej, integracja psychosomatyczna, polepszenie relacji z otoczeniem.

Cele

• Przybliżenie Choreoterapii, jako metody pracy z ciałem i emocjami, wspomagającej harmonijny psychofizyczny rozwój człowieka.
  • Zapoznanie z wybranymi tematami oraz doświadczanie  na sobie oddziaływania ćwiczeń  i tańców o charakterze terapeutycznym.
  • Zainspirowanie do wprowadzania elementów choreoterapii do zajęć z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi

Program warsztatów

Warsztaty obejmują wybrane ćwiczenia oraz tańce o charakterze terapeutycznym, rozwijające i wzmacniające: tożsamość, komunikację, bliskość, zaufanie, witalność, siłę.

Treści programowe warsztatów:

•  Świadomość ciała z uwzględnieniem różnych grup mięśniowych, w przestrzeni własnej i wspólnej,
  •  Jakości ruchów w aspekcie przestrzeni, energii, kierunku, czasu (w oparciu o metodę analizy ruchu R. Labana),
  • Komunikacja i budowania relacji,
  • Odczucia siły i energii,
  • Kontakt z ziemią i własnym ciałem,
  • Rozluźnianie i rozpuszczanie napięć w ciele,
  • Płynność, lekkość, otwartość,
  • Taniec terapeutyczny,
  • Improwizacja ruchowa.

Do kogo skierowane jest szkolenie

• Nauczycieli,
  • Pedagogów,
  • Wychowawców,
  • Terapeutów,
  • Instruktorów tańca i innych form ruchu,
  • Osób zainteresowanych tym tematem.

Prowadzący szkolenie

dr Bernadetta Wojtuń – Sikora

Wykładowca w Instytucie Nauk o Kulturze Fizycznej w Uniwersytecie Rzeszowskim, Instruktor Tańca i Choreograf w Młodzieżowym Domu Kultury, Certyfikowany Instruktor Tańca Terapeutycznego, Członek Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii w Poznaniu.  Od 2002 roku prowadzi zajęcia z choreoterapii z dziećmi młodzieżą i dorosłymi min. z problemami emocjonalnymi, z dysfunkcją wzroku, z osobami zainteresowanymi samorozwojem. Odbyła wiele szkoleń z Choreoterapii i Technik pracy z ciałem ( m.in. z M. Roskin Berger, J. Bunney, P. E. Torres Villanueva, B. Marecką, Z. Aleszko, M. Skomer, L. Owoc-Pierzchałą, Z. Pędzich, R. Wolską, J. Paszkowskim, P. Wójtowiczem). Ciągle podnosi kwalifikacje na warsztatach, kursach i konferencjach.