Aktywne słuchanie muzyki w koncepcji Batii Strauss

warsztatowa
11 gru 2021
Miejsce szkolenia: Szkoła Podstawowa nr 18, Rzeszów, ul. Bł. Karoliny 21. Czas trwania: Sobota - 11.12.2021 r. godz. 9:00 - 14:15
Aktywne słuchanie muzyki w koncepcji Batii Strauss

Termin:

11.12.2021 r. Sobota

Godziny: 9:00 - 14:15

Aktywne słuchanie muzyki w koncepcji Batii Strauss polega na wprowadzeniu dziecka w świat różnych gatunków muzyki, zwłaszcza  muzyki poważnej..

Polega na łączeniu słuchania muzyki z różnymi formami aktywności podejmowanymi przez dziecko. Te formy to przede wszystkim proste zabawy rytmiczne połączone z melorecytacją lub śpiewem, zabawy rytmiczno-ruchowe, gra na instrumentach, opowieści ruchowe z elementami dramy lub pantomimy. Dzięki takim sposobom dziecko odkrywa różne aspekty dzieła muzycznego: jego formę, tempo, rytm, dynamikę i nastrój. Bawiąc się przy wybranym utworze muzycznym, osłuchuje się z utworem jakby mimochodem. Nie wiadomo kiedy utwór zapada mu w pamięć. Poprzez takie działania, muzyka, mimo że jest wielokrotnie słuchana, nie traci na swojej atrakcyjności, staje się bliska i rozpoznawalna.

Szkolenie kierowane jest do

• nauczycieli
  • pedagogów
  • psychologów
  • terapeutów
  • wychowawców
  • opiekunów

Dzięki uczestnictwu w szkoleniu dowiesz się

Dowiesz się, na czym polega metoda aktywnego słuchania muzyki w koncepcji Batii Strauss. Poznasz kolejne etapy pracy z utworem muzycznym. Odkryjesz swoje możliwości wykonawcze w zakresie ekspresji ruchowej, rytmicznej i melorecytacyjnej. Poznasz utwory muzyki klasycznej, które wykorzystasz do pracy z dziećmi. Przystosujesz je do możliwości wykonawczych dziecka. Dowiesz się, jak budować fabułę zabawy do wspólnej interpretacji utworu muzycznego. Doświadczysz aranżacji muzycznych wybranych utworów muzyki poważnej. Dowiesz się, jak wykorzystać instrumenty perkusyjne i proste przedmioty do stworzenia wspólnej orkiestry.

Dariusz Kosak - muzyk, dyrygent chóralny

Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stp. w klasie wokalu, Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku „Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej”, Diecezjalnego Studium Organistowskiego
w Rzeszowie oraz Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Wieloletni nauczyciel muzyki  w  szkole podstawowej w Górnie, a obecnie w Publicznej Szkole Podstawowej Zakonu Pijarów w Rzeszowie.

Dyrektor artystyczny „Koncertów Cecyliańskich” w Kościele Parafialnym w Górnie oraz założyciel
i dyrygent Chóru Młodzieżowego „Młody Duch i Przyjaciele”, z którym koncertował we Włoszech, Francji i na Ukrainie. Od 2003 r. zaangażowany przy koncercie Jednego Serca Jednego Ducha w Rzeszowie. W 2016 r. objął kierownictwo muzyczne podczas Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Rzeszowskiej.

Liczne nagrody i wyróżnienia wraz z zespołami i chórami na konkursach krajowych i wojewódzkich zaowocowały przyznaniem  w 2010r. Nagrody Burmistrza GiM Sokołów Młp. za działalność kulturalną.

W 2014r. uhonorowany Statuetką Miłosiernego Samarytanina przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Wspaniały pedagog i wychowawca wielu pokoleń dzieci. Odkąd rozpoczął swoją działalność muzyczną mocno zaangażowany w rozwój artystyczny dzieci, nie tylko w strefie muzycznej, instrumentalnej ale także teatralnej.