Skontaktuj się z nami już dziś:
RZESZÓW Tel: 17 740 21 31 Kom: 696 429 796
CZĘSTOCHOWA Tel: 884 215 073
Współczesny świat jest bardzo skonfliktowany. Jednak spory, nieporozumienia, niesnaski nie wybuchają tylko w odległych rejonach świata, ale niestety rodzą się i eskalują w naszych środowiskach w zakładach pracy, szkołach, domach. Dlatego bardzo ważną kwestią jest możliwość ich łagodzenia i rozwiązywania w taki sposób, by obie strony były zadowolone, a przynajmniej nie odczuwały uczucia porażki w toku koncyliacji konfliktu np. w procesie mediacyjnym lub negocjacyjnym.
Środowisko szkolne niesie wiele czynników konfliktogennych. Pierwszym zagrożeniem jest konflikt pokoleń. W szkole niejednokrotnie, mimo chęci porozumienia, nie może do niego dojść między nauczycielem a uczniem – uczniem a nauczycielem. Niestety, może także nastąpić spór (zwłaszcza gdy dzieli ich duża różnica wieku) na płaszczyźnie nauczyciel-nauczyciel. W placówkach oświatowych dochodzi nierzadko do konfliktów dyrekcja – pracownicy administracji, obsługi lub między dyrekcją a organem prowadzącym szkołę.
Mediacja jest stosunkowo nowym, alternatywnym sposobem rozwiązywania konfliktów. Odbywa się za pośrednictwem bezstronnej i niezależnej osoby (niekoniecznie musi to być zawodowy mediator), która nie narzuca skonfliktowanym stronom swojej wizji rozwiązania sprzeczności, tylko poprzez moderowanie procesu rozmowy, dąży do rozwiązania jej w taki sposób, by wszystkie strony były zadowolone i same doszły do konsensusu.
Mediacje dają wiele korzyści, np. definitywnie rozwiązują konflikt, ale nie arbitralnie rozstrzygają go, co w sposób jednoznaczny wpływa na atmosferę w zespole klasowym, radzie pedagogicznej, zakładzie pracy. Jednak, by to nastąpiło, musi zostać spełniony warunek dobrowolności i chęci porozumienia się. Wówczas wszystkie strony sporu mają sposobność wyartykułowania swoich pragnień i potrzeb poprzez konstruktywną rozmowę. Mediacja pozwala zarazem spojrzeć na konflikt z perspektywy drugiej osoby. To natomiast wydaje się być najważniejsze i umożliwia rozwiązanie antagonizmów w oparciu o szacunek dla siebie i drugiego człowieka.
W mediacji jeżeli zostanie ona dobrze przeprowadzona najważniejszą sprawą jest to, że nikt nie będzie czuł się przegranym, a korzyści wynikające z tego faktu będą wymierne dla wszystkich uczestników antagonizmu.
Każdy uczestnik webinarium zdobyte umiejętności będzie mógł wykorzystać podczas swojej pracy zawodowej. Ponadto dziedziną tą można zainteresować uczniów, w taki sposób, by w późniejszym okresie stali się oni np. mediatorami rówieśniczymi i w ten sposób przyczyniali się do rozwiązywania sporów wśród swoich kolegów i koleżanek. Uczestnik zajęć będzie mógł również zdobytą wiedzę wykorzystać w innej szkole i placówce oświatowej, do której może zostać zaproszony, jako obiektywny i niezależny mediator. Zarazem poprzez zdobytą wiedzę zmienić się również może spojrzenie na nieporozumienia zachodzące między rodzicami a ich dorastającymi dziećmi. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że niekiedy konflikty rozwiązywane są także za pomocą różnych technik negocjacyjnych, które również zostaną zasygnalizowane podczas szkolenia.
Rodzice,
nauczyciele,
organizatorzy wypoczynku,
wychowawcy kolonijni,
pracownicy ośrodków kultury.
Piotr Duda – doktor nauk humanistycznych, nauczyciel dyplomowany z wieloletnim stażem pracy. Mediator specjalizujący się w sprawach: cywilnych, gospodarczych, nieletnich, rodzinnych. Od kilku lat wpisany na listę stałych mediatorów Prezesa Sądu Okręgowego w Tarnowie. Rekomendowany jako mediator cywilny i gospodarczy z listy Ośrodka Mediacji Międzynarodowego Rozwoju Synergia. Ukończył m.in. następujące kursy i szkolenia:
-Szkoła Mediacji - kurs certyfikowany.
- Mediacje Cywilne i Gospodarcze.
- Mediacje i negocjacje w pracy z uczniami i rodzicami.
Po webinarium wszystkie osoby uczestniczące otrzymają link do ściągnięcia bezpłatnego certyfikatu do wydruku
Jest możliwość uzyskania CERTYFIKATU DEDYKOWANEGO wydrukowanego na kredowym papierze wraz z niezbędnym opieczętowaniem, z podpisami Dyrektora PCUD / Akademii Online dr hab. A. Woźny oraz prowadzącego i szczegółowym opisem webinarium. Koszt wydruku oraz wysyłki certyfikatu wynosi 25 zł. Prośby dotyczące wydruku certyfikatu prosimy kierować na webinarium@pcud.edu.pl
Po kliknięciu "ZAPISZ SIĘ" zarejestruj się i wybierz rodzaj certyfikat. Po dokonaniu "ZAPISZ SIĘ" prosimy o płatność na podany poniżej numer rachunku bankowego.
Nr rachunku: 25 9176 1022 0025 1965 3000 0010
W tytule przelewu dopisz temat Webinarium.
REGULAMIN WEBINARIUM
Osoby, które otrzymały link do transmisji prosimy łączyć się przez przeglądarki: Chrome, Opera, Firefox, Safari, EDGE. Przeglądarki muszą być zaktualizowane.